GJITHCKA NGA FUTBOLLI & SPORTE TE TJERA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GJITHCKA NGA FUTBOLLI & SPORTE TE TJERA

KTU KENI TE DHENAT E FUNIT NGA FUTBOLLI
 
HomeSearchRegisterLog in

 

 CMIMI I MADH I HUNGARIS

Go down 
AuthorMessage
Armando
Admin


Posts : 114
Join date : 2012-07-29

CMIMI I MADH I HUNGARIS Empty
PostSubject: CMIMI I MADH I HUNGARIS   CMIMI I MADH I HUNGARIS EmptyTue Jul 31, 2012 4:29 pm

Lewis Hamilton e udhëhequr nga fillimi në fund për të fituar hungarez Grand Prix me më pak se një të dytë nga një Raikkonen Kimi akuzuar.

Hamilton ruajtur epërsinë e tij nga fillimi nga pol dhe pse Raikkonen e mbylli hendekun brenda më pak se gjysma e dytë pas një ndalesë e tij të dytë, Hamilton mbajti jashtë për fitoren e 19-të e tij garë në Formula Një.

Fillimisht ajo ishte Romain Grosjean, i cili hodhi poshtë një sfidë të fortë nga Sebastian Vettel në këndin e parë, e cila lejoi Jenson Button për të drejtat e rezervuara pastaj e Red Bull të katërt me radhë 2 dhe 3.

Button (McLaren) nuk mund të përputhen Hamilton dhe ritmin e hershme Grosjean, kështu McLaren dhe Lotus nxorrën larg në një luftë dy makinave të çojë.

Hamilton pasur atë nën kontroll, edhe pse Grosjean bëri luftoj deri presionin për një kohë në masë e mesme të strategjive dy-stop e tyre, kur ai ishte në softs dhe anglez kishte Pirellis mesme.

Kur Button bëri një sekond e hershme të tre ndalesa, Vettel ishte i lirë për të filluar kapjen e udhëheqësit tepër, por në fund ajo ishte Raikkonen i cili doli pothuajse nga hiçi të bëhen sfiduesi kryesor i Hamiltonit.

Raikkonen ishte i gjashti në masë të hapjes, pastaj kaloi Ferrari Fernando Alonso-s në ndalesa e parë. I fortë i tij vonë masë ritmi në një afat të gjatë mbi softs në masë të tij të ardhshëm, atëherë lejohet që ai të çojë për një magji dhe qemer nga pestë deri në të dytë, në mënyrë të vendosur rezistonin Grosjean ekipi-Mate si ai doli nga ndalesë e tij të fundit.

Hamilton dhe Raikkonen u lidhen së bashku deri në flamur, por nuk kishte asgjë Lotus mund të bëjë për të kaluar McLaren.

Grosjean mbajtur në të tretë përpara Vettel, i cili bëri një pitstop tretë pa humbur një vend dhe të akuzuar përsëri për të sulmuar Lotus në softs të freskëta, pa dobi.

Alonso qetësi mbrojtur epërsinë e tij kampionatin në një ditë të vështirë për Ferrari, duke përfunduar e pesta. Për një kohë ai dukej si rivale Webber titullin kryesor të Mark do të shkurtojë pak nga jastëk Alonso-s. Australian kërceu nga 11 për shtatë në xhiron e parë, pastaj mori përpara Alonso në ndalesa e dytë. Por duke bërë një të tretë të ndaluar gomave kosto Webber dhe ai ra në tetë.

Plan tre-stop button ishte gjithashtu i pasuksesshëm, pasi ndalesa e tij të dytë lanë atë të bllokuar pas Bruno Senna për një magji. Ai u kthye në frontin e braziliane në ndryshimet e gomave finale pastaj ndoqën Alonso në shtëpi në gjashtë.

Senna rezistuar Webber për shtatë, duke dhënë një nga disqet e tij më të mira të sezonit në një ditë kur Williams ekipi i tij-mate Maldonado Pastor humbur terren në fillim pastaj mori një dënim drive-përmes për barging Indi Force Paul Di RESTA e lënë mënjanë në një nga Përpjekjet e disa raca të bashkërenduara kalon.

Felipe Massa ishte i nënti - Vendet katër, por vetëm disa sekonda më pas ekipi i-mate Alonso. Nico Rosberg salvaged një pikë për Mercedes, si ekipi i-mate i tij Michael Schumacher duruar një nga garat e tij më të dëshpëruar në Formula 1. Shtatë herë kampioni u la në rrjet në fillim ndėrpre fillestar, u bashkua me garën nga gropa, mori një dënim pitlane tejkalim shpejtësie, atëherë në pension nga 18 më vonë.

Grosjean erdhi shtëpi e tretë, vetëm përpara Sebastian Vettel i cili ka luajtur në një ndalesë në fund të tretë të përpiqen dhe të kap një vend në podium, por ra shkurtër. Fernando Alonso përfundoi e pestë dhe zgjeruar epërsinë e tij kampionatin me 40 pikë sa ai kaloi vijën përpara Jenson Button, Bruno Senna, Mark Webber, i Felipe Massa dhe Nico Rosberg.

REZULTATET E PËRKOHSHME Race

Grand Prix hungarez
Hungaroring, Hungari;
70 xhiro, 306.630km;
Moti: Sunny.

Klasifikohen:

Ekipi Pos Shofer Koha
 1. Hamilton McLaren-Mercedes 1h41: 05,503
 2. Raikkonen Lotus-Renault + 1,032
 3. Grosjean Lotus-Renault + 10,518
 4. Vettel Red Bull-Renault + 11,614
 5. Alonso Ferrari + 26,653
 6. Button McLaren-Mercedes + 30,243
 7. Senna Williams-Renault + 33,899
 8. Webber Red Bull-Renault + 34,458
 9. Massa Ferrari + 38,300
10. Rosberg Mercedes + 51,200
11. Hulkenberg Force India-Mercedes + 57,200
12. Di RESTA Force India-Mercedes 1:02.800 +
13. Maldonado Williams-Renault 1:03.6 +
14. Perez Sauber-Ferrari + 1:04.4
15. Ricciardo Toro Rosso-Ferrari + 1 xhiro
16. Vergne Toro Rosso-Ferrari + 1 xhiro
17. Kovalainen Caterham-Renault + 1 xhiro
18. Kobayashi Sauber-Ferrari + 2 xhiro
19. Petrov Caterham-Renault + 2 xhiro
20. Pic Marussia-Cosworth + 2 xhiro
21. Glock Marussia-Cosworth + 3 xhiro
22. De la Rosa HRT-Cosworth + 3 xhiro

Xhiro të shpejtë: Vettel, 1:24.136

Nuk klasifikohen / pension:

Ekipi shofer në prehër
Karthikeyan HRT-Cosworth 63
Schumacher Mercedes 61


Renditja e Kampionatit Botëror, të rrumbullakëta 11:

Shoferë: ndërtues me:
 1. Alonso 164 1. Red Bull-Renault 246
 2. Webber 124 2. McLaren-Mercedes 193
 3. Vettel 122 3. Lotus-Renault 192
 4. Hamilton 117 4. Ferrari 189
 5. Raikkonen 116 5. Mercedes 106
 6. Rosberg 77 6. Sauber-Ferrari 80
 7. Grosjean 76 7. Williams-Renault 53
 8. Button 76 8. Force India-Mercedes 46
 9. Perez 47 9. Toro Rosso-Ferrari 6
10. Kobayashi 33
11. Maldonado 29
12. Schumacher 29
13. Di RESTA 27
14. Massa 25
15. Senna 24
16. Hulkenberg 19
17. Vergne 4
18. Ricciardo 2
Back to top Go down
https://futboll4life.albanianforum.net
 
CMIMI I MADH I HUNGARIS
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
GJITHCKA NGA FUTBOLLI & SPORTE TE TJERA :: Formula 1-
Jump to: