GJITHCKA NGA FUTBOLLI & SPORTE TE TJERA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GJITHCKA NGA FUTBOLLI & SPORTE TE TJERA

KTU KENI TE DHENAT E FUNIT NGA FUTBOLLI
 
HomeSearchRegisterLog in

 

 KIMI RAIKONEN

Go down 
AuthorMessage
Armando
Admin


Posts : 114
Join date : 2012-07-29

KIMI RAIKONEN Empty
PostSubject: KIMI RAIKONEN   KIMI RAIKONEN EmptyTue Jul 31, 2012 4:41 pm

Kimi Raikkonen ka dalë si një konkurrent të papritur të vijë deri përkrah Fernando Alonso në Ferrari vitin e ardhshëm, edhe pse Finn është afruar në një marrëveshje të mbetet në Lotus.

Ferrari është duke shqyrtuar mundësitë e saj shofer për vitin 2013, me ekip të vetëdijshëm ka nevojë për një ekip mik te Alonso i cili mund të ndihmojë të kontribuojë dukshëm në ambicieve ndërtuesit të saj kampionatit.
Felipe Massa nuk e ka dorëzuar ende formularin e fortë sa këtë vit për të garantuar vendin e tij, e cila ka lënë Ferrari vlerësimit nëse duhet të shpresojmë përmirësim e tij aktuale në formë do të vazhdojë në vitin 2013 apo nëse ajo ka nevojë të shikojmë në opsione tjera.
Një numër i shoferëve të rinj janë në radar Ferrari-s - me Nico Hulkenberg, Pali, e di RESTA Sergio Perez dhe Romain Grosjean gjithë në listën e shkurtër të e kandidatëve për të përzënë.
Megjithatë, burime Ferrari këmbëngulin se ekipi nuk ka parë mjaft nga ndonjë prej atyre vozitësve të jenë të sigurt se ata do të jenë një hap vendimtar përpara mbi Massa - e cila ka rezultuar në Raikkonen del si një konkurrent kalë të errët.
Edhe pse Raikkonen u hodh nga Ferrari në fund të vitit 2009, burime Ferrari sugjerojnë se shifra e lartë brenda ekipit besojnë se ai do të jetë përshtatje të përsosur për vitin e ardhshëm - për shkak të disponueshmërisë së tij, me shpejtësi dhe në gjasat që ai nuk do të shkaktojë probleme politike.
Megjithatë, blloku më i madh pengues në çdo ndodh marrëveshje që besohet të jetë marrëdhënie të tendosura mes Raikkonen dhe Ferrari presidentit Luca di Montezemolo, i cili u shkëput mëparshme partneritetin e tyre të punës më larg nga marrëdhënie të mira.
Brendshëm sugjerojnë se di Montezemolo nuk është i bindur në lidhje me rrugën Raikkonen - ndërsa shoferi vetë ka thënë në mënyrë private se edhe ai do të ngurrojnë për të punuar me ish-shefin e tij përsëri.
Ferrari do të duhet të bëjë një telefonatë përfundimtar mbi Raikkonen shpejt në qoftë se ajo është që të ketë ndonjë shpresë për të bërë një marrëveshje, sepse ai po në afërsi të konfirmuar një tjetër sezon me Lotus.
AUTOSPORT kupton se Raikkonen ka mbajtur tashmë takime teknike në lidhje me makinën 2013 në fabrikën Lotus, dhe nuk është çdo tregues nga ai dhe ekipi që ata kanë për qëllim për të vazhduar së bashku për të paktën një vit më shumë.
Grosjean ekipi i-mate Raikkonen është jashtë kontratës në fund të këtij viti shumë, por forma aktuale e tij të fortë për Lotus e bën atë një brainer për atë për të mbajtur francez për një tjetër sezon.
Back to top Go down
https://futboll4life.albanianforum.net
 
KIMI RAIKONEN
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
GJITHCKA NGA FUTBOLLI & SPORTE TE TJERA :: Formula 1-
Jump to: